Epidemia Koronawriusa „doprowadzi do globalnej recesji na skalę której wcześniej nie doświadczyliśmy, ale docelowo pozwoli ludzkości zresetować swój system wartości” przewidywała prognostyk trendów Li Edelkoort u progu epidemii. Chociaż powszechny katastrofizm uległ już nieco ostudzeniu, a gospodarka w mozole podnosi się z upadku, wiele z przedstawionych przez p. Edelkoort opinii zachowało aktualność i nadal warto poznać je lepiej.
Edelkoort w wywiadzie z Dezeen stwierdziła, że wirus spowodował „kwarantannę konsumpcji” i będzie miał głębokie znaczenie kulturalne oraz ekonomiczne. Ludzie będą musieli się przyzwyczaić do życia z mniejszą ilością dóbr i rzeczy, mniejszą ilością podróży, ponieważ wirus zaburzy globalne sieci dostaw i transportu – stwierdziła Li.
„Kwarantanna konsumpcji”
„Wygląda na to, że masowo wchodzimy w kwarantannę konsumpcji, gdzie uczymy się jak być szczęśliwi mając tylko prostą sukienkę, na nowo odkrywamy nasze dawne ulubione kreacje, czytamy zapomnianą książkę, czy robimy rewolucję w kuchni, aby uczynić nasze życie piękniejszym”, stwierdziła.
Argumentuje również na rzecz tez wskazujących, jak zaburzenia w ekonomii pozytywnie wpłyną na środowisko.
„Niedawne zdjęcia przestrzeni powietrznej nad Chinami pokazały jak wstrzymanie produkcji na dwa miesiące przyczyniło się do oczyszczenia nieba i pozwoliło ludziom znowu oddychać”, odnosząc się do faktu, że produkcja dwutlenku węgla i zanieczyszczeń w chińskiej gospodarce znacząco spadła odkąd wirus pojawił się w kraju.
„To oznacza, że virus pokaże jak spowolnienie i zamknięcie może przyczynić się do poprawy stanu środowiska, co z pewnością będzie widoczne na szeroką skalę.”
„Mam nadzieję na lepszy system”
„I tutaj mam nadzieję: nowy i lepszy system, który zostanie wprowadzony z zachowaniem większego szacunku dla pracownika.”
Edelkoort, która prowadzi agencję prognozującą w Nowym Jorku Edelkoort Inc, napisała do Dezeeen email z Południowej Afryki, gdzie przebywała w „samodzielnie narzuconej kwarantannie” po jej wykładzie podczas konferencji Design Indaba w Cape Town.
Jej komentarze zbiegły się z momentem, w którym premier Włoch podpisał rozporządzenie sankcjonujące zamknięcie praktycznie większości północnych Włoch, włączając w to Mediolan i Wenecję, uderzając jednocześnie w przemysł designu i mody znajdujący się w tym regionie.
„Niestety nie ma natychmiastowego lekarstwa”, dodała. „Będzie trzeba pozbierać to, co zostanie i stworzyć wszystko od podstaw kiedy wirus będzie już opanowany.”
Urodzona w Niderlandach w 1950, Edelkoort jest uważana za jedną z najbardziej wpływowych prognostyków trendów, doradza markom modowym oraz konsumenckim na całym świecie. W roku 2003 magazyn Time określił ją jako jedną z 25 najbardziej wpływowych osób w świecie fashion. Była dyrektorem Design Academy Eindhoven od 1998 do 2008 roku.
W roku 2015 roku ogłosiła: „to koniec mody jaką znamy”, twierdząc że przemysł stał się „niedorzeczną parodią tego czym był kiedyś”.